YERKÜRE'NİN EVRENDEKİ YERİ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Gök cisimlerinin içinde bulunduğu sonsuz boşluğa evren denir. Güneş ve Güneş’in çekim etkisindeki gök cisimlerinin bir arada bulunduğu dolayısıyla Dünya’nın da (yerküre) içerisinde yer aldığı gök cisimleri topluluğuna Güneş Sistemi denir. Güneş Sistemi Samanyolu Galaksisi‘nde yer alır. Güneş Sistemi’nde birçok gezegen ve uydu vardır. Merkür, Venüs, Dünya ve Mars iç gezegenleri; Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün  ise dış gezegenleri oluştururlar. Gezegenlerden Güneş’e en yakın olanı Merkür en uzak olanı ise Neptün’dür. En çok uydusu olan gezegen Jüpiter, hiç uydusu olmayanlar ise Merkür ve Venüs’tür.
gunes-sistemi
Güneş’in etrafında dolanan, kendine küresel bir biçim verecek kadar kütlesi olan ve yörüngesinin yakın çevresini (doğal uyduları dışında) temizlemiş gök cisimlerine gezegen denir. Bilinen sekiz gezegen vardır: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün.
24 Ağustos 2006’da Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), Plüton’u dışarıda bırakarak “gezegen” teriminin tanımlamasını değiştirdi. Plüton ile birlikte, Eris, Ceres, Haumea ve Makemake yeni ‘cüce gezegen’ sınıflaması içerisinde tanımlandı. Cüce gezegenler, kütle çekimleri dairesel bir şekle sahip olmalarına yeten fakat yörüngeleri etrafındaki diğer cisimleri temizlemeye yetmeyen gök cisimleridir. Cüce gezegen sınıflamasına aday gösterilen gök cisimleri ise Vesta, Pallas, Hygiea ve Charon’dur. (IAU tarafından Charon’un uydu mu yoksa ikili bir sisteminin parçası mı olduğuna henüz karar verilmemiştir. IAU’da Charon’un cüce gezegen olduğuna dair görüşler daha fazla olduğu için, söz konusu karar netleştiğinde Charon’da cüce gezegen olarak sınıflandırılacaktır.)

YERKÜRE'NİN EVRENDEKİ YERİ YAPILAN YORUMLAR