DAMARLAR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

1. ATARDAMARLAR

AORT ve Akciğer atardamarları

2. TOPLARDAMARLAR

Alt ve Üst ana toplardamarlar ile Akciğer toplardamarı

3. KILCAL DAMARLAR (İnce kan damarları)

Kan damarları kalbin pompaladığı kanı vücut içerisinde taşır. Üç çeşit kan damarı vardır: Atardamar, toplardamar, kılcal damar. Kan kalpten vücuda atardamarlarla taşınır ve toplardamarlarla geri döner. Kılcal damarlar ise bu ikisini birbirine bağlar. Kanın bir devreyi tamamlaması için kalpten iki kez geçmesi gerekir. Birincisinde vücuda gitmek için, ikincisinde ise akciğerlerden oksijen almak için kalpten geçer.

020415_1753_DAMARLAR1.png

1. Atardamarlar:

Kalpten çıkan kanı organ ve dokulara taşıyan damarlardır. Kalpten akciğer atardamarı ve aort damarları çıkar. Aorttan vücuttaki organlara temiz kan götüren çeşitli atardamarlar ayrılır. Akciğer atardamarı hariç hepsi temiz kan taşır. Akciğer atardamarı kirli kan taşır.

Atardamarlar kan basıncına karşı dayanıklıdır. Duruma göre genişleyip daralarak damar çapını azaltıp, artırabilir. Damarın en iç kısmında ENDOTEL adı verilen bir kısım vardır. Endotel kanın damar içinde rahatça akmasını sağlar.

ATARDAMARLARIN GÖREVİ :

Dokuları oluşturan Hücrelere BESİN ve OKSİJEN taşımaktır.

ATARDAMAR, duvarları kalın olan esnek kaslı ve esnek bir damardır (Şekil bir atardamar kesitidir). Atardamarlar oksijen bakımından zengin olan kanı kalpten dışan taşır. En büyük olanları kalpten çıkan atardamarlardır. Bunlar bahçe hortumu kadar geniş ve kalbin her atışında pompalanan kanın hızına dayanabilecek kadar esnektirler. Atardamarlar, kanı vücuda dağıtan daha küçük ve daha kaslı ama daha az esnek olan atardamarlara ayrılırlar. Bir atardamarın, kanın vücut dokularında dolaşmasını sağlayan en küçük dallarına atardamarcıklar (artercikler) denir.

020415_1753_DAMARLAR2.png
BAŞ VE BOYUN ATARDAMARLARI

BAŞ BÖLGEMİZİ oksijen bakımından zengin olan kanla besleyen ana atardamarlara şah damarlar denir. Bu damarlar, başımızın her yanına giden, beyin diş etleri ve bunun gibi çeşitli bölgelere ulaşan kollara ayrılırlar. Bu kan damarlarımızdaki nabzın atışını, parmak uçlarımızı yavaşça gözümüzle kulağımızın üstünün ortasına yerleştirdiğimizde hissedilebiliriz.

020415_1753_DAMARLAR3.png

GÖĞÜS ATARDAMARLARI

Sadece göğüste yer alan akciğer atardamarları, vücudumuzda, oksijence fakir olan kanı kalpten uzaklaştıran atardamarlardır. Bu damarlar kanı oksijenle yükleneceği akciğerlere taşır.

020415_1743_DAMARLAR4.png

ÜST KOL ATARDAMARLARI

Atardamarlar kanı kalpten vücudun geri kalanına taşıyan geniş damarlardır. Üst koldaki ana atardamar, koltuk altı atardamarıdır. Bu damar oksijeni ve gerekli olan maddeleri omuza ve üst kola taşır.

020415_1753_DAMARLAR5.png
EL VE BİLEK ATARDAMARLARI

Atardamarlar, elimizin içinde, iki halka oluştururlar: Yüzeysel ve derin avuç içi kavisleri parmaklara oksijen bakımından zengin kan sağlamak için, atardamarlar, yüzeysel avuç içi kavisinden kollara ayrılır. Derin avuç içi kavisinden gelen kollar, başparmağı beslerler. Nabzımızı el bileğimiz üzerindeki ön kol atardamarının üzerine bastırarak hissedebiliriz.

020415_1753_DAMARLAR6.png
ALT BACAK ATARDAMARLARI

ALT BACAĞA kan, dizardı atardamarı tarafından sağlanır. Bu, dizden sonrası başka bir ad alan üst bacak uyluk atardamarının bir devamıdır. Dizin altında bu atardamar, bacağın içinde derinleşen daha küçük iki atardamara bölünür. Bunlar, iki alt bacak kemiğinden geniş olan kaval kemiğinden esinlenerek, kaval kemiği atardamarı olarak adlandırılır.

020415_1753_DAMARLAR7.png

AYAK VE AYAK BİLEĞİ ATARDAMARLARI

Atardamarlar dokularımıza besinleri ve oksijeni ulaştırırlar. Atardamarlar ayağa ulaştıklarında, birçok küçük dala ayrılmışlardır ve vücudun diğer bölümlerindeki atardamarlarda oldukça küçüktürler.

020415_1743_DAMARLAR8.png

DAMARLAR YAPILAN YORUMLAR